Početna strana > Hronika > Glas Amerike: SAD i Pakistan različito vide pretnju talibana
Hronika

Glas Amerike: SAD i Pakistan različito vide pretnju talibana

PDF Štampa El. pošta
sreda, 18. novembar 2009.

Bela kuća saopštila je da je predsednik Obama zatražio od svog tima za nacionalnu bezbednost da revidira opcije za strategiju Sjedinjenih Država u Avganistanu. Zvaničnici administracije takodje navode da predsednik Obama želi da jasno stavi do znanja avganistanskom predsedniku Hamidu Karzaiju da američke obaveze u Avganistanu nisu neograničene. Pojedini analitičari u Vašingtonu, međutim, ukazuju da buduća strategija u Avganistanu mora da uzme u obzir i razlike u sagledavanju pretnje od talibana u Sjedinjenim Državama i u Pakistanu.

Eksperti u Vašingtonu navode da se u Sjedinjenim Državama talibani smatraju izvorom pretnje, što u Pakistanu nije slučaj. Time se, kako ističu, mogu objasniti i nejasni motivi i nepotpuni odgovori Pakistana u akcijama protiv terorista.

„Lideri u Pakistanu definišu pretnju drugačije. Prema mom iskustvu, kada razgovarate sa liderima u Pakistanu oni smatraju da je izvor pretnje u Avganistanu – Indija,“ kaže DŽordž Perkovič, ekspert za Avganistan u Karnegijevoj zadužbini za međunarodni mir u Vašingtonu.

Perkovič ukazuje na često isticanu zabrinutost u Pakistanu da će, kada SAD napuste Avganistan, Indija pokušati da proširi svoj uticaj pružanjem izdašne pomoći za razvoj i otvaranjem brojnih konzulata u blizini avganistansko-pakistanske granice. Indija negira takve tvrdnje.

Sjedinjene Države su pokušale da otklone te bojazni u Pakistanu, ali nisu uspele u tome, zbog unutrašnje političke situacije u toj zemlji, Ističe Stiven Bidl iz Centra za strateške i međunarodne studije:

„Teško je zamisliti situaciju u kojoj bi se akteri na duboko podeljenoj političkoj sceni Pakistana saglasili sa američkim prioritetima iz straha da bi politički suparnici to mogli da iskoriste protiv njih.“

Čak i pakistanska armija igra igru čekanja, kaže DŽil Doronsoro iz Karnegijeve zadužbine za međunarodni mir. Zbog toga, pakistanska armija vrši pritisak u južnom delu Vaziristana, ali ne i u severnom delu gde su prisutni avganistanski talibani.

„Računica pakistanske armije je da Sjedinjene Države krvare u Avganistanu i da će za nekoliko godina da se povuku, a zatim - oni misle da će kontrolu u Kabulu vratiti u ruke talibana,“ ističe Doronsoro.

Pakistanska armija je prošlog meseca započela opsežnu ofanzivu protiv pakistanskih ekstremista u južnom Vaziristanu. Ta akcija je pružila priliku američkim snagama u Avganistanu, kaže Piter Bergen iz zadužbine „Nova Amerika“. Bergen ističe da je pakistanska armija omogućila strategiju „čekić i nakovanj“ – u okviru koje su pojačane američke snage u Avganistanu - čekić, a pakistanske snage u Vaziristanu - nakovanj. Bergen podržava upućivanje dodatnih američkih snaga u Avganistan pošto smatra bi povratak talibana na vlast morao da bude sprečen po svaku cenu. On naglašava da Sjedinjene Države ne bi trebalo da zaborave zašto su započele operacije u Avganistanu.

„To je bila baza svih buntovnih pokreta u muslimanskom svetu i ako Avganistan ponovo bude talibanska ili polu-talibanska država svi muslimanski ekstremistički pokreti će se vratiti i ponovo obučavati tamo“, kaže Bergen.

Eksperti se slažu da je stabilan Avganistan neophodan preduslov za stabilan Pakistan. Oni takodje ukazuju da al-Kaida u Pakistanu čeka da talibanska pobuna uspe kako bi mogla da dobije pristup pakistanskom nuklearnom arsenalu što je scenario od koga međunarodna zajednica najviše strahuje.

(Glas Amerike)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner